Що таке гріх проти святого духу?
«Є також смертельний гріх» (1 ІВАНА 5:16).
1, 2. Звідки відомо, що можна згрішити проти Божого святого духу?
«МЕНЕ постійно гнітила думка, що я згрішила проти святого духу»,— написала жінка з Німеччини, яка є Свідком Єгови. Чи може християнин згрішити проти Божого святого духу, тобто Його діючої сили?
2 Так, можна згрішити проти святого духу Єгови. Ісус Христос сказав: «Усякий гріх та зневагу буде прощено людям, але зневагу проти духу прощено не буде» (Матвія 12:31). У Біблії міститься застереження: «Якщо, отримавши точне знання правди, ми свідомо ходимо в гріху, то вже не залишається жертви за гріхи, а якесь страшне очікування суду» (Євреїв 10:26, 27). А ось що написав апостол Іван: «Є також смертельний гріх» (1 Івана 5:16). Але хіба сам грішник може вирішити, чи його гріх смертельний?
Каяття веде до прощення
3. Коли грішник сильно жалкує, що вчинив гріх, то про що це може свідчити?
3 Єгова — найвищий суддя. Кожен з нас мусить дати звіт Богові, який завжди судить справедливо (Буття 18:25; Римлян 14:12). Тільки Бог вирішує, чи людина вчинила непростимий гріх, і лише Він може забрати від неї свій святий дух (Псалом 51:13). Проте коли грішник сильно жалкує, що вчинив гріх, то це, ймовірно, свідчить про його щире каяття. А що таке щире каяття?
4. а) Що таке каяття? б) Яку розраду несуть слова з Псалма 103:10—14?
4 Покаятись означає змінити своє ставлення до вчинених гріхів, а навіть до тих гріхів, які ми могли б ще вчинити. Це значить відчувати смуток або жаль через скоєне та перестати робити гріх. Грішника, який зробив необхідні кроки, що свідчать про каяття, підбадьорять слова псалмописьменника: «Не за нашими прогріхами [Єгова] поводиться з нами, і відплачує нам не за провинами нашими. Бо як високо небо стоїть над землею,— велика така Його милість до тих, хто боїться Його, як далекий від заходу схід, так Він віддалив від нас наші провини! Як жалує батько дітей, так Господь пожалівся над тими, хто боїться Його, бо знає Він створення наше, пам’ятає, що ми — порох» (Псалом 103:10—14).
5, 6. Про що апостол Іван говорить у 1 Івана 3:19—22?
5 Також підбадьорюють слова апостола Івана: «Власне тоді пізна́ємо, що ми від правди, і запевнимо своє серце в Божій прихильності,— хоч би в чому воно звинувачувало нас,— адже Бог величніший від наших сердець і знає все. Любі, якщо серце не засуджує нас, ми можемо звертатися до Бога зі свободою мови; і чого тільки просимо в нього, отримуємо, бо виконуємо його заповіді і робимо те, що приємне в його очах» (1 Івана 3:19—22).
6 Чи можна сказати, «що ми від правди»? Так, адже ми виявляємо братерську любов і стараємось не грішити (Псалом 119:11). Якщо ми все-таки відчуваємо докори сумління, то пам’ятаймо: «Бог величніший від наших сердець і знає все». Єгова милосердний до нас, адже він бачить нашу «нелицемірну братерську любов», нашу боротьбу з гріховними схильностями і бажання виконувати його волю (1 Петра 1:22). Коли довіряємо Єгові, любимо братів і не чинимо навмисного гріха, тоді наше «серце не засуджує нас». Ми зможемо звертатись «до Бога зі свободою мови», бо він відповідає на молитви тих, хто виконує його заповіді.
Вони згрішили проти духу
7. Від чого залежить, чи гріх буде прощений?
7 Які гріхи Бог не прощає? Відповісти на порушене запитання допоможуть кілька біблійних прикладів. Ці приклади особливо повчальні для людини, яка навіть після щирого каяття відчуває сильні докори сумління за скоєні гріхи. Ми побачимо, що для Бога важливо не лише те, який гріх був учинений, але й те, чим керувався грішник, який стан його серця і наскільки умисним був гріх.
8. Як єврейські релігійні лідери першого сторіччя згрішили проти святого духу?
8 Єврейські релігійні лідери першого сторіччя свідомо відкинули Ісуса Христа і цим згрішили проти святого духу. Вони чітко бачили, що Ісус силою святого духу виконував чуда на славу Єгови. Все ж Христові вороги приписували цю силу Сатані Дияволу. За словами Ісуса, люди, котрі зневажали Божий святий дух, чинили гріх, який «не буде прощено ані в цій системі, ані в прийдешній» (Матвія 12:22—32).
9. Як можна зневажати святий дух і що про це говорив Ісус?
9 Зневага — це наклепницька чи образлива мова. Оскільки Бог є джерелом святого духу, говорити щось проти духу значить говорити проти самого Єгови. Якщо хтось свідомо й нерозкаяно вдається до такої мови, то чинить непростимий гріх. З наведених вище Ісусових слів зрозуміло, що непростимий гріх чинить той, хто свідомо противиться дії Божого духу. Було чітко видно, як через Ісуса діє Божий дух, але противники Ісуса казали, що ця сила від Диявола. Цим вони зневажали святий дух. Ісус пояснив: «Якщо хтось зневажає святий дух, той прощення не отримає повіки; на ньому тяжіє вічний гріх» (Марка 3:20—29).
10. Чому Ісус назвав Юду «сином загибелі»?
10 Згадаймо також Юду Іскаріота. Він поводився нечесно, бо крав гроші зі скриньки, яку йому доручили (Івана 12:5, 6). Згодом Юда пішов до єврейських правителів і за 30 срібняків погодився зрадити Ісуса. Після зради Юду мучило почуття вини, та все ж він не покаявся у свідомому гріху. Тому Юда не гідний воскресіння, й Ісус доречно назвав його «сином загибелі» (Івана 17:12; Матвія 26:14—16).
Вони не згрішили проти духу
11—13. Який гріх вчинив Давид з Вірсавією і як нас зміцняє те, що Бог простив їхній гріх?
11 Іноді християни, які зізналися в серйозному гріху та отримали духовну допомогу від старійшин, і далі відчувають глибоку тривогу через порушення Божого закону (Якова 5:14). У Біблії розповідається про Божих служителів, які, згрішивши, отримали прощення. Ці приклади підбадьорять тих, кого продовжує мучити сумління через скоєні колись гріхи.
12 Цар Давид вчинив тяжкий гріх. Якось він побачив із даху свого палацу, як купається вродлива жінка Вірсавія, дружина Урії. Давид наказав привести її до свого палацу і потім мав з нею статеві стосунки. Згодом Давид довідався, що Вірсавія завагітніла. Він вирішив втаїти перелюб, тому влаштував так, аби її чоловік Урія провів з нею ніч. Коли ця хитрість не вдалась, він організував, щоб Урію вбили на війні. Після цього Вірсавія стала дружиною Давида і народила дитину, яка померла (2 Самуїла 11:1—27).
13 Як Єгова повівся з Давидом і Вірсавією? Бог пробачив Давиду, очевидно, через те, що той покаявся і що з ним була укладена угода про Царство (2 Самуїла 7:11—16; 12:7—14). Вірсавія, мабуть, теж виявила каяття, адже вона стала матір’ю царя Соломона і прародичкою Ісуса Христа (Матвія 1:1, 6, 16). Тому, якщо ми згрішили, пам’ятаймо — Єгова дивиться на те, чи в нашому серці є каяття.
14. Як з прикладу Манасії видно, що Єгова готовий прощати?
14 Єгова готовий прощати. Це чітко видно з прикладу юдейського царя Манасії. Він робив велике зло в очах Єгови: поставив жертовники для Ваала і поклонявся «всім небесним силам». Манасія навіть збудував жертовники фальшивим богам на двох подвір’ях храму. Він переводив своїх синів через вогонь, займався спіритизмом і змушував жителів Юди та Єрусалима «робити гірше від тих народів, яких Господь вигубив з-перед Ізраїлевих синів». Манасія не зважав на застереження Божих пророків. Та коли ассирійський правитель забрав Манасію в неволю, він покаявся і став смиренно молитися до Бога. Єгова пробачив Манасії та повернув йому владу в Єрусалимі, після чого цар відновив там чисте поклоніння (2 Хронік 33:2—17).
15. Як у випадку з апостолом Петром Єгова показав, що «пробачає багато»?
15 Апостол Петро, який жив кілька століть пізніше, також скоїв тяжкий гріх — він зрікся Ісуса (Марка 14:30, 66—72). Але Єгова, який «пробачає багато», милосердно простив гріх Петра (Ісаї 55:7). Чому? Тому що Петро щиро розкаявся (Луки 22:62). Те, що Бог простив Петрові, стало чітко видно через 50 днів у свято П’ятдесятниці. Тоді Петро отримав честь сміливо розповідати про Ісуса (Дії 2:14—36). Тож не треба сумніватись, що Єгова і за нашого часу так само пробачає людям, котрі щиро каються. Псалмоспівець сказав: «Якщо, Господи, будеш зважати на беззаконня,— хто встоїть, Владико? Бо в Тебе пробачення» (Псалом 130:3, 4).
Коли не покидає почуття вини
16. Чому можна бути впевненим, що Єгова пробачає розкаяному грішнику?
16 Розглянуті вище біблійні приклади можуть допомогти тому, хто переживає, що згрішив проти святого духу. Вони показують, що Єгова пробачає розкаяному грішнику. Вкрай важливо виливати свої почуття в молитві до Бога і благати Його прощення. Єгова дуже милосердний і прощає людям гріхи на основі викупної жертви Ісуса. Крім того, Бог знає про нашу успадковану недосконалість та пам’ятає наше вірне служіння. Єгова виявляє незаслужену доброту своїм служителям, і це додає впевненості, що він пробачить наші гріхи (Ефесян 1:7).
17. Що робити людині, яка згрішила і потребує духовної допомоги?
17 А що, коли через скоєний гріх хтось настільки духовно ослаб, що не може молитись до Єгови? Учень Яків радив: «Нехай покличе старійшин збору і хай вони помоляться над ним, намастивши його олією в ім’я Єгови. Тоді молитва віри вилікує недужого, і Єгова підійме його. І, якщо він учинив гріхи, буде йому прощено» (Якова 5:14, 15).
18. Чому Єгова може простити гріх навіть тому, кого вилучили зі збору?
18 Навіть якщо грішник не покаявся і його вилучили зі збору, це ще не означає, що його гріх не буде прощено. Ось що апостол Павло написав про помазаного брата, якого виключили з коринфського збору: «Йому достатньо докору, який він отримав від більшості братів. Тепер же вам ліпше з готовністю простити цього чоловіка та потішити, аби часом його не охопив надмірний смуток» (2 Коринфян 2:6—8; 1 Коринфян 5:1—5). Щоб відновити стосунки з Єговою, грішник мусить прийняти духовну допомогу від старійшин та виявити на ділі щире покаяння, тобто принести «плоди, що свідчать про каяття» (Луки 3:8).
19. Що допоможе християнину залишатись здоровим у вірі?
19 Але чому в людини виникає відчуття, ніби вона згрішила проти святого духу? Причиною цього, ймовірно, є загострене сумління або проблеми зі здоров’ям. У такому разі може допомогти щира молитва і добрий відпочинок. Не дозвольмо Сатані знеохотити нас настільки, щоб припинити служіння Богові. Єгова не прагне смерті навіть грішника, тим більше він не хоче втратити жодного свого служителя. Отже, якщо людині здається, що вона згрішила проти святого духу, їй треба і далі регулярно харчуватися з Божого Слова. Особливо її підбадьорить читання Псалмів. Теж важливо відвідувати зібрання і проповідувати добру новину. Це допоможе християнину залишатись здоровим у вірі і позбутись почуття, ніби він учинив непростимий гріх (Тита 2:2).
20. Що може допомогти людині зрозуміти, чи згрішила вона проти святого духу, чи ні?
20 Той, кому все ще дошкуляє почуття провини, може запитати себе: «Чи я зневажив святий дух? Чи я щиро покаявся у своєму гріху? Чи вірю в Боже прощення? Чи вважаю себе відступником, який відкидає духовне світло?» Імовірно, така людина побачить, що не зневажила святого духу і не стала відступником, адже вона покаялась і вірить, що Єгова багато пробачає. Отже, це значить, що вона не згрішила проти святого духу Єгови.
21. Які запитання ми розглянемо в наступній статті?
21 Як же приємно усвідомити, що ми не згрішили проти святого духу! Про цю Божу діючу силу йтиметься також у наступній статті. Ми розглянемо такі запитання: «Чи я справді підкоряюсь керівництву Божого святого духу? Чи в моєму житті видно плід духу?»
Як ви відповісте?
• Звідки відомо, що існує гріх проти Божого святого духу?
• Що означає покаятись?
• Хто згрішив проти святого духу, коли Ісус був на землі?
• Як християнин, котрий вважає, що згрішив проти святого духу, може подолати почуття вини?
[Ілюстрація на сторінці 17]
Ті, хто казав, ніби Ісус чинить чуда силою Сатани, грішили проти Божого святого духу.
[Ілюстрація на сторінці 18]
Петро, хоча й зрікся Ісуса, не вчинив непростимого гріха.